Autobusy w Polsce

Autobusy w Polsce

Autobusy docierają do największej liczby miejsc w kraju, dzięki czemu wciąż cieszą się dużą popularnością. Nierzadko do większych miast podróżni docierają pociągiem, by później skorzystać z połączenia autobusowego, które umożliwia szybkie i niedrogie dotarcie do mniejszych miejscowości. Przewoźnicy oferują przejazdy busami, autobusami lub autokarami, w zależności od liczby pasażerów na danej trasie. Większość przewoźników oferuje bilety ulgowe (uczniowie, seniorzy itd.), karnety oraz bilety miesięczne. Standard autobusów i autokarów w Polsce ciągle wzrasta, co bezpośrednio przekłada się na wzrost komfortu podróży.


Podróże autobusowe Polaków

Wraz z rozwojem rynku przewozów autobusowych, pojawieniem się nowych przewoźników i podwyższeniem standardów oferowanych usług, Polacy coraz częściej decydują się na podróże autokarowe. Na wielu trasach do dyspozycji podróżnych oddawane są nowoczesne autobusy, które wyposażone w toalety, obsługę pokładową, wygodne fotele czy dostęp do internetu zapewniają podróż na najwyższym poziomie. Fakt, iż na pokład autokaru zabrać można większy bagaż niż w przypadku podróży lotniczej, dla wielu ma duże znaczenie. Niektórzy przewoźnicy nie mają nic przeciwko zabraniu niestandardowego bagażu, jak choćby rower, wymagają jednak, by sprzęt taki był odpowiednio zapakowany.1. Kraków – Zakopane Zimowa stolica Polski to miejsce, do którego turyści przybywają przez cały rok. Autobusy z Krakowa do Zakopanego odjeżdżają z krakowskiego dworca MDA co kilkanaście minut. Za bilet autobusowy na tej trasie nie zapłacimy więcej niż kilkanaście złotych.
2. Kraków – Katowice Połączenie autobusowe z Krakowa do Katowic to popularna forma pokonania odległości dzielącej miasta. Przewoźnicy wybierając trasę prowadzącą przez autostradę A4 zapewniają szybki dojazd do celu.
3. Kraków – Wrocław Ze względu na łączącą miasta autostradę A4, trasę z Krakowa do Wrocławia można pokonać już w 3 godziny i 10 minut. Duża konkurencja sprawia, że bilet na tej trasie można kupić po okazyjnych cenach.
4. Lublin – Londyn Wyjazdy do Londynu cieszą się nadal ogromną popularnością. Autobusy z Lublina do Londynu umożliwiają podróżnym zabranie dodatkowego bagażu bez konieczności uiszczania wysokich opłat za każdy dodatkowy kilogram.
5. Szczecin – Berlin Autobusy ze Szczecina do Berlina to podróż, która potrwa około 2 godzin 30 minut i będzie kosztować kilkanaście złotych. Bilety warto kupić z wyprzedzeniem, gdyż połączenie to cieszy się dużą popularnością.

Przewoźnicy autokarowi w Polsce

Szybko, tanio i bezpiecznie

Na polskim rynku przewozów autokarowych funkcjonuje wiele niezależnych firm. Pańśtwowa Komunikacja Samochodowa (PKS) była niegdyś monopolistą i firmą o zasięgu ogólnokrajowym. W wyniku transformacji ustrojowej firmę podzielono na mniejsze przedsiębiorstwa, które oferują przejazdy o charakterze lokalnym. Na rynku istnieje wiele spółek specjalizujących się w połączeniach regionalnych czy międzynarodowych. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się tanie przejazdy autokarowe (oferowane między innymi przez przewoźnika PolskiBus.com), dzięki którym już za kilka lub kilkanaście złotych można dojechać na drugi koniec kraju.

Do największych przewoźników autobusowych w Polsce należą Eurobus, Eurolines, PolskiBus, Agat czy Autokar Polska oraz różne spółki wywodzące się z przedsiębiorstwa PKS. Rozkłady jazdy autobusów dostępne są na przystankach autobusowych (w przypadku połączeń lokalnych) i na stronach internetowych poszczególnych przewoźników. Konkretnych połączeń można również szukać w wyszukiwarkach takich jak GoEuro. Na lokalne połączenia bilety autobusowe dostępne są w kasach na dworcach i bezpośrednio u kierowców. W przypadku połączeń dalekobieżnych i międzynarodowych najłatwiej zakupić bilet przez internet. Szczegółowe informacje dotyczące rozkładu jazdy autobusów znaleźć można na naszej stronie Rozkład jazdy autobusów.

Komfort jazdy zależny jest od rodzaju autobusu. Te kursujące w miastach i obsługujące połączenia podmiejskie zazwyczaj nie posiadają żadnych dodatkowych udogodnień. Autokary na dłuższych trasach wyposażone są w toaletę, telewizor czy automat z kawą i herbatą. Wielu przewoźników oferuje też darmowe WiFi. Przewóz dodatkowej sztuki bagażu oraz przewóz zwierząt może podlegać dodatkowej opłacie.

Usługi i udogodnienia największych przewoźników autobusowych

Wielu przewoźników oferuje nowoczesne pojazdy z wygodnymi fotelami, WiFi i klimatyzacją. Porównaj dostępne oferty.

Pozostałe usługi i udogodnienia oferowane przez poszczególnych przewoźników w różnych krajach mogą się różnić.

Trasy autobusowe

Przejazdy autobusami cieszą się dużą popularnością i często wybierane są jako sposób podróżowania zarówno przez obywateli polskich, jak i odwiedzających nasz kraj turystów. Rozbudowana sieć połączeń międzymiastowych oraz międzynarodowych sprawia, że bez problemu dojedziemy do większości miast w Polsce i w Europie.

Polacy najczęściej wybierają podróże autokarowe do Niemiec, głównie ze względu na wygodne połączenie autokarowe ze Szczecina, Gdańska, Poznania, Wrocławia, Katowic i Warszawy. Popularnym kierunkiem wyjazdów autobusowych jest także Wielka Brytania, Francja, Holandia, Włochy oraz Chorwacja.

Autobusami po Polsce jeździmy często i chętnie. Do wybieranych przez podróżnych miast należą przede wszystkim Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Kraków, Poznań, Szczecin i Białystok.

 


Warszawa

Autobusem do Warszawy

Autobusem do Warszawy dojedziemy praktycznie z każdego zakątka Polski. Wielu przewoźników oferuje bezpośrednie połączenia ze stolicą. W większości przypadków przystankiem końcowym jest dworzec autobusowy Warszawa Zachodnia.


 

Wrocław

Autobusem do Wrocławia

Autokary przybywające do Wrocławia zatrzymują się na dworcu autobusowym, który sąsiaduje z dworcem kolejowym Wrocław Główny. Zatrzymują się tu autokary wszystkich przewoźników, w tym również autobusy na trasach międzynarodowych.


 

Gdańsk

Autobusem do Gdańska

Wybierając się do Trójmiasta autokarem, najpewniej dotrzemy na gdański dworzec autobusowy, który znajduje się w Śródmieściu, obok dworca kolejowego. Stąd bez problemu dotrzemy zarówno w każdy zakątek miasta, jak i do pobliskich miejscowości.


 Kupuj tanie bilety autobusowe

Zakup tanich biletów autobusowych w Europie może być łatwy i prosty, kiedy tylko zdecydujemy się na wyszukanie i zakup biletu przez internet. Możliwość porównania ofert wielu przewoźników, skorzystanie z promocji i zniżek oraz decyzja o podróży w najbardziej dogodnym momencie to atuty GoEuro.

Przewoźnicy, rozkłady jazdy, bilety autokarowe

Rozkłady jazdy i połączenia autokarowe

Rozkład jazdy autobusów oraz oferowane na danej trasie informacje o biletach dostępne są zarówno na stronach internetowych, jak i na dworcach autobusowych. Niektórzy przewoźnicy oferują swoim pasażerom możliwość zakupu tanich biletów w przedsprzedaży lub tańszych przejazdów w ramach biletów okresowych. Duże przedsiębiorstwa oferujące przejazdy międzynarodowe proponują również atrakcyjne oferty związane z przejazdami w okresie świąt, ferii czy wakacji.

Dowiedz się więcej
Przewoźnicy i oferowane przez nich usługi

Na polskim rynku działa wielu przewoźników, którzy oferują pasażerom komfortową podróż zarówno w regionie jak i na dalekie, międzynarodwe trasy. Firmy z wieloletnim doświadczeniem oraz nowi gracze konkurują ze sobą nie tylko cenami biletów, ale również czasem przejazdu czy jakością oferowanych usług. Wygodne fotele, toaleta na pokładzie autokaru, możliwość otrzymania małego posiłku, to coraz częściej standard, oferowany przez wiele przedsiębiorstw.

Dowiedz się więcej
Jak kupować tanie bilety autokarowe?

Szukając tanich biletów na przejazdy autobusami, warto wziąć pod uwagę nasze 7 wskazówek, w których krok po kroku podpowiadamy, jak wyszukiwać i kupować tanie bilety na przejazdy autokarami po całej Europie. Dowiedz się więcej