Autobusy w Polsce

Autobusy w Polsce

Autobusy docierają do największej liczby miejsc w kraju, dzięki czemu wciąż cieszą się dużą popularnością. Nierzadko do większych miast podróżni docierają pociągiem, by później skorzystać z połączenia autobusowego, które umożliwia szybkie i niedrogie dotarcie do mniejszych miejscowości. Przewoźnicy oferują przejazdy busami, autobusami lub autokarami, w zależności od liczby pasażerów na danej trasie. Większość przewoźników oferuje bilety ulgowe (uczniowie, seniorzy itd.), karnety oraz bilety miesięczne. Standard autobusów i autokarów w Polsce ciągle wzrasta, co bezpośrednio przekłada się na wzrost komfortu podróży.

Popularne trasy

Przewoźnicy autokarowi w Polsce

Szybko, tanio i bezpiecznie

Na polskim rynku przewozów autokarowych funkcjonuje wiele niezależnych firm. Pańśtwowa Komunikacja Samochodowa (PKS) była niegdyś monopolistą i firmą o zasięgu ogólnokrajowym. W wyniku transformacji ustrojowej firmę podzielono na mniejsze przedsiębiorstwa, które oferują przejazdy o charakterze lokalnym. Na rynku istnieje wiele spółek specjalizujących się w połączeniach regionalnych czy międzynarodowych. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się tanie przejazdy autokarowe (oferowane między innymi przez przewoźnika PolskiBus.com), dzięki którym już za kilka lub kilkanaście złotych można dojechać na drugi koniec kraju.

Czytaj dalej

Rozkład jazdy jest dostępny na przystankach autobusowych i na stronach internetowych poszczególnych przewoźników. Bilety można zakupić w kasach na dworcach autobusowych, przez Internet (nie wszyscy przewoźnicy oferują taką możliwość) lub bezpośrednio u kierowcy, choć to też uzależnione jest od przewoźnika.

Komfort jazdy zależny jest od rodzaju autobusu. Te kursujące w miastach i obsługujące połączenia podmiejskie zazwyczaj nie posiadają żadnych dodatkowych udogodnień. Autokary na dłuższych trasach wyposażone są w toaletę, telewizor czy automat z kawą i herbatą. Wielu przewoźników oferuje też darmowe WiFi. Przewóz dodatkowej sztuki bagażu oraz przewóz zwierząt może podlegać dodatkowej opłacie.

Usługi i udogodnienia największych przewoźników autobusowych

Wielu przewoźników oferuje nowoczesne pojazdy z wygodnymi fotelami, WiFi i klimatyzacją. Porównaj dostępne oferty.

Pozostałe usługi i udogodnienia oferowane przez poszczególnych przewoźników w różnych krajach mogą się różnić. By zasięgnąć szczegółowych informacji, przeczytaj listę: restrykcje dotyczące bagażu.

Trasy autobusowe

Przejazdy autobusami cieszą się dużą popularnością i często wybierane są jako sposób podróżowania zarówno przez obywateli polskich jak i odwiedzających nasz kraj turystów. Rozbudowana sieć połączeń międzymiastowych oraz międzynarodowych sprawia, że bez problemu dojedziemy do większości miast w Polsce i w Europie. Polacy najczęściej podróżują do Niemiec, głównie ze względu na wygodne połączenie autokarowe ze Szczecina, Gdańska, Poznania, Wrocławia, Katowic i Warszawy. Popularnym kierunkiem wyjazdów autokarowych z Polski jest także Wielka Brytania, Francja, Holandia, Włochy oraz Chorwacja.

Przewoźnicy, rozkłady jazdy, bilety i ulubione trasy

Rozkłady jazdy i połączenia autokarowe

Rozkład jazdy autobusów oraz oferowane na danej trasie informacje o biletach dostępne są zarówno na stronach internetowych, jak i na dworcach autobusowych. Niektórzy przewoźnicy oferują swoim pasażerom możliwość zakupu tanich biletów w przedsprzedaży lub tańszych przejazdów w ramach biletów okresowych. Duże przedsiębiorstwa oferujące przejazdy międzynarodowe proponują również atrakcyjne oferty związane z przejazdami w okresie świąt, ferii czy wakacji.

Dowiedz się więcej
Rodzaje biletów i karty zniżkowe

Bilety autokarowe można nabyć za pośrednictwem Internetu, w kasach na dworcach autobusowych lub w biurach obsługi klienta poszczególnych przewoźników. W autobusach obsługujących linie lokalne, w tym głownie w autobusach PKS, istnieje możliwość zakupu biletu u kierowcy. Na trasach dalekobieżnych zakup biletu na chwilę przed odjazdem może również być możliwy, jednak już przewoźnicy obługujący dalekie trasy krajowe i połączenia międzynarodowe (np. PolskiBus.com), nie oferują takiej usługi. Szczegółowe informacje o biletach PKS oraz biletach innych przewoźników pokazują, że wybór jest duży i dostosowany do potrzeb podróżnych.

Dowiedz się więcej
Przewoźnicy i oferowane przez nich usługi

Na polskim rynku działa wielu przewoźników, którzy oferują pasażerom komfortową podróż zarówno w regionie jak i na dalekie, międzynarodwe trasy. Firmy z wieloletnim doświadczeniem oraz nowi gracze konkurują ze sobą nie tylko cenami biletów, ale również czasem przejazdu czy jakością oferowanych usług. Wygodne fotele, toaleta na pokładzie autokaru, możliwość otrzymania małego posiłku, to coraz częściej standard, oferowany przez wiele przedsiębiorstw.

Dowiedz się więcej