Belgia – autobusy i autokaryInformacja o rozkładach jazdy, biletach i przewoźnikach

Autobusy w Belgii

Autobusy w Belgii to wygodny środek transportu, ponieważ docierają dalej niż pociągi czy tramwaje, co dotyczy także transportu miejskiego. Strony internetowe przewoźników są zazwyczaj w 2 wersjach językowych (holenderski i francuski), ale komunikacja w języku angielskim nie stanowi problemu (np. na dworcach). Na dłuższe trasy turyści zdecydowanie chętniej wybierają w Belgii pociągi niż autobusy.


W Belgii działa także Kusttram, czyli jedna linia tramwajowa o długości 68 km która łączy miejscowości od Adinkerke przy francuskiej granicy do Knokke-Heist w pobliżu granicy z Holandią. Tramwaj zatrzymuje się na 70 przystankach.


Trasy autokarowe

Najwięcej autokarów kursuje między największymi miastami Belgii, takimi jak np. Bruksela, Antwerpia, Burges, Ghent i Leuven.


Przewoźnicy autokarowi

Przejazdy autokarowe w Belgii są obsługiwane przez 3 przewoźników: De Lijn, TEC i STIB. Autobusy STIB obsługują obszar metropolitalny Brukseli. De Lijn (pełna nazwa: Vlaamse Vervoersmaatschappij De Lijn) oferuje transport publiczny i posiada ok. 2650 autobusów i 359 tramwai. TEC operuje transport lokalny w Regionie Walońskim i niemieckojęzycznej części Belgii. STIB/MIVB oferuje na swoje przejazdy bilety łączone i całodzienne. Dla turystów przewoźnicy oferują tańsze bilety kilkudniowe.