Lotniska w Polsce

Największe międzynarodowe porty lotnicze

Największe lotniska w Polsce

W Polsce znajduje się 30 ośrodków lotniczych, w tym 14 portów lotniczych, dzięki czemu łatwym stało się przemieszczanie pomiędzy dużymi ośrodkami miejskimi. Największym portem lotniczym jest Lotnisko im. F. Chopina w Warszawie, które od lat stanowi ważny węzeł przesiadkowy. W Polsce funkcjonuje także 13 portów regionalnych, które pełnią funkcję pomocniczą. Początkowo zakładano, że warszawskie lotnisko będzie pełniło strategiczną rolę, w porównaniu do pozostałych lotnisk w kraju, co nieco spowolniło ich rozwój. Obecnie na terenie całego kraju z roku na rok wzrasta liczba pasażerów korzystających z usług przewoźników lotniczych.

Airport

Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina w Warszawie

Największe lotnisko w Polsce Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina w Warszawie znajduje się w odległości 8 km na południowy zachód od centrum stolicy. Lotnisko zostało otwarte w 1934 roku pod nazwą Warszawa Okęcie, którą w 2001 roku zmieniono na Lotnisko Chopina, niemniej jednak, do dziś powszechnie używa się nazwy Okęcie. Port lotniczy stanowi własność Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”. Lotnisko obsługuje rocznie ponad 10 milionów pasażerów, co stanowi ok. 39% całego ruchu pasażerskiego w Polsce. Posiada dwa terminale pasażerskie: Terminal A i Terminal General Avion, ale ten drugi przeznaczony jest do obsługi lotów prywatnymi samolotami.

Wśród osób podróżujących z Warszawy największym powodzeniem cieszą się takie kierunki jak: Londyn, Paryż, Kraków, Amsterdam, oraz loty krajowe do Wrocławia, Gdańska i Krakowa. Najważniejsi przewoźnicy latający z tego lotniska: LOT, Air France, Alitalia, British Airways, Emirates, KLM, Finnair, Qatar Airways, Lufthansa, Wizz Air, Turkish Airlines.

Loty z Warszawy do Gdańska

Loty z Warszawy do Gdańska

Loty z Warszawy do Belina

Loty z Warszawy do Berlina

Loty z Warszawy do Pragi<

Loty z Warszawy do Pragi


Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków Balice

Największe regionalne lotnisko w Polsce. Lotnisko Kraków Balice znajduje się 11 km na zachód od Krakowa. Lotnisko obsługuje obszar południowo-wschodniej Polski. Historia lotniska sięga 1964 roku, gdy władze wojskowe udostępniły część lotniska wojskowego na potrzeby lotów cywilnych. Najwięcej lotów z tego lotniska odbywa się do Wielkiej Brytanii, Norwegii, Niemiec i innych miast w Polsce. Pod względem liczby obsługiwanych pasażerów lotnisko plasuje się na drugiej pozycji w kraju.

Loty z Krakowa do Gdańska

Loty z Krakowa do Gdańska

Loty z Krakowa do Warszawy

Loty z Krakowa do Warszawy

Loty z Krakowa do Wiednia<

Loty z Krakowa do Wiednia


Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku

Międzynarodowy Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku to lotnisko położone nieopodal trójmiejskiej obwodnicy, 10 km od centrum Gdańska i Sopotu. Od Gdyni dzieli je 23 km. W 2014 roku lotnisko odprawiło ponad 3,2 miliona pasażerów. W 2012 roku do użytku oddano drugi z terminali – T2. Usługi lotnicze z tego miejsca świadczą między innymi: LOT, Air Berlin, Ryanair, Lufthansa, SAS i Wizz Air. Poza lotami krajowymi do Warszawy, Wrocławia czy Krakowa, lotnisko obsługuje połączenia m.in. do Niemiec, Belgii, Francji, Hiszpanii, Włoch, Wielkiej Brytanii oraz do krajów Skandynawskich.

Loty z Gdańska do Krakowa

Loty z Gdańska do Krakowa

Loty z Warszawy do Gdańska

Loty z Gdańska do Warszawy

Loty z Gdańska do Paryża

Loty z Gdańska do Paryża


Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach lezy ok. 30 km na północ od Katowic, w miejscu dawnego lotniska wojskowego. Jest to regionalne lotnisko województwa śląskiego. Znajduje się na czwartym miejscu w Polsce pod względem obsługiwanej liczby pasażerów. Posiada dwa terminale, z których komunikacją dostaniemy się zarówno do centrum Kratowic jak i do centrum Krakowa. Z usług lotniska korzystają między innymi linie: LOT, Lufthansa, Ryanair, Germanwings i Wizz Air. Odlecimy stąd nie tylko do krajów Europy Zachodniej ale również do Gruzji, Izraela, czy na Ukrainę.

Loty z Katowic do Warszawy

Loty z Katowic do Warszawy

Loty z Katowic do Barcelony

Loty z Katowic do Barcelony

Loty z Katowic do Dortmundu

Loty z Katowic do Dortmundu


Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu Strachowicach

Międzynarodowy Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu Strachowicach znajduje się 10 km na południowy zachód od centrum Wrocławia. Pod względem liczby pasażerów jest to piąte lotnisko w kraju. W 2014 roku liczba ta przekroczyła 2 miliony osób. Z usług lotniska korzystają między innymi: LOT, Ryanair, Lufthansa, Germanwings i Wizz Air. Z Wrocławia odlecimy m.in. do Warszawy, Gdańska oraz krajów Europy Zachodniej.

Loty z Wrocławia do Gdańska

Loty z Wrocławia do Gdańska

Loty z Wrocławia do Warszawy

Loty z Wrocławia do Warszawy

Loty z Wrocławia do Londynu

Loty z Wrocławia do Londynu