Rozkład jazdy pociągów

Przyzwyczailiśmy się myśleć, że na kolei istnieje tylko jeden rozkład jazdy i jest nim po prostu rozkład jazdy PKP. Tymczasem lata transformacji i zmian, jakich dokonano w sektorze kolejowym, sprawiły, iż mamy dziś wielu przewoźników, którzy oferują różne rodzaje przejazdów w różnych regionach kraju, a tym samym funkcjonują różne rozkłady jazdy pociągów. Kupowanie biletów kolejowych z przesiadką na pociągi różnych przewoźników, może więc nastręczać nieco problemów, ale udoskonalany ciągle system współpracy zarówno pomiędzy polskimi spółkami, jak i przewoźnikami zagranicznymi sprawia, że jest to coraz łatwiejsze.

Grudzień 2016 – zmiany w rozkładzie jazdy PKP


W niedzielę 11 grudnia 2016 roku wchodzi w życie nowy rozkład jazdy PKP. Najważniejsze zmiany dotyczą:

  • Zwiększenie liczby pociągów TLK i IC: PKP Intercity stawia na przejazdy ekonomiczne. Na tory wyjadą dodatkowo 32 pociągi tych klas.

  • Gdańsk – Zakopane: powraca odpowiednik pociągu TLK Monciak z wagonami do Krynicy i Zagórza.

  • Gorzów Wielkopolski – Gdynia Główna: nowe połączenie: TLK Kociewie, czyli pociąg jadący przez Krzyż, Piłę i Tczew z wykorzystaniem wyłącznie trakcji spalinowej.

  • Katowice – Gdynia Główna: TLK Artus połączy Gdynię z Katowicami przez Bydgoszcz, Poznań, Wrocław i Opole.

  • Przemyśl – Gdynia Główna: TLK Kochanowski to nowa propozycja PKP Intercity. Pociąg pojedzie przez Rzeszów, Lublin i Warszawę

  • Szczecin – Wrocław: nowe połączenia TLK Swarożyc i TLK Światowid, czyli zwiększy się liczba pociągów na trasie przez Zieloną Górę.

  • Warszawa – Wrocław Główny: na tej trasie pociągi TLK i IC pojadą o około 30 minut krócej.


W związku z nowym rozkładem jazdy 2016/2017 podróżni muszą się niestety liczyć z utrudnieniami. Na dwóch trasach prace remontowe spowodują opóźnienia nawet do 60 minut. Warto więc z wyprzedzeniem sprawdzić aktualny rozkład jazdy pociągów, by mieć pewność, jak długo ostatecznie potrwa podróż pociągiem.


  • Warszawa – Lublin Główny: od czerwca 2017 roku spadnie liczba pociągów na tej trasie z 10 do 8. Czas jazdy wydłuży się od 40 do 50 minut (trasa rezerwowa przez Parczew i Łuków).

  • Warszawa – Poznań Główny: od czerwca 2017 roku w związku z rozpoczęciem modernizacji magistrali E-20, pociągi na tej trasie pojadą o 60 minut dłużej. Trasa będzie wiodła przez Gniezno.


Dodatkowo warto mieć na uwadze, by przed każdą podróżą sprawdzić aktualny rozkład jazdy, by upewnić się, czy w interesującym nas czasie, pociągi kursują zgodnie z planem.


Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego połączenia PKP oraz zakup biletu, warto odpowiedzieć sobie na 6 łatwych pytań zamieszczonych poniżej. Ułatwią nam one wybór najbardziej dogodnego połączenia kolejowego, a tym samym sprawią, że podróż pociągiem będzie czystą przyjemnością.

1. Dokładnie zaplanuj swój wyjazd. Przemyśl, kiedy chcesz pojechać i ile czasu możesz przeznaczyć na podróż. Czy ważniejszy jest czas trwania podróży czy może koszt biletu?

2. Dokąd chcesz pojechać? Czy chcesz zdecydować się na połączenia PKP? Czy na obranej trasie przejazdy oferuje kilku przewoźników? Jakie rodzaje pociągów mają w swojej ofercie?

3. Jak duży bagaż zamierzasz ze sobą zabrać? Czy nie przekracza dozwolonych wymiarów i czy nie wymaga zakupu dodatkowego biletu (np. bilet na rower)?

4. Kto podróżuje razem z tobą? Który przewoźnik proponuje udogodnienia dla rodzin z dziećmi, osób starszych, niepełnosprawnych?

5. Czy chcesz podróżować pociągami dużych prędkości? Może zależy Ci na najwyższym standardzie, jaki w Polsce zapewniają składy Pendolino?

6. Czy zależy ci na dodatkowych udogodnieniach w trakcie podróży kolejowej? Wolisz bilet z rezerwacją miejsca, chcesz w podróży zjeść obiad lub liczysz na doładowanie elektroniki w przedziale? Wybierz pociąg, w którym znajdziesz to, czego potrzebujesz!

Przewoźnicy kolejowi i oferowane przez nich rozkłady jazdy

Jeśli odpowiedzieliście już na 6 zadanych przez nas pytań, wiecie zapewne, kiedy i dokąd chcecie pojechać oraz jakie udogodnienia będą ważne w trakcie tej podróży pociągiem. Pora zapoznać się z ofertą połączeń PKP i sprawdzić rozkład jazdy pociągów.

W Polsce najważniejszymi przewoźnikami są PKP Intercity S.A. oraz Przewozy Regionalne. Na gruncie regionalnym działa kilka dużych spółek, a wśród nich Koleje Mazowieckie, Koleje Wielkopolskie, Koleje Małopolskie, Koleje Śląskie czy, organizująca przejazdy kolejowe na terenie województwa pomorskiego, Szybka Kolej Miejska (SKM). Polscy przewoźnicy kolejowi współpracują również z przedsiębiorstwami z państw ościennych w tym z niemieckim Deutsche Bahn oraz kolejami czeskimi České dráhy, z którymi wspólnie pracują nad międzynarodowym rozkładem jazdy pociągów.

Dla osób, które stawiają na jak najkrótszy czas przejazdu oraz najwyższy komfort podróży, najlepsza będzie oferta połączeń PKP Intercity i przejazdy pociągami dużych prędkości. W Polsce takie połączenia (Pendolino) zapewnia PKP Intercity. Szybkie pociągi stanowią ciekawą formę podróży, a ze względu na ich priorytetowe miejsce zarówno w krajowych, jak i międzynarodowych rozkładach jazdy, połączenia te zazwyczaj oferowane są w najbardziej dogodnym dla podróżnych czasie.

Rozkład jazdy PKP Intercity – tak jak rozkłady jazdy pozostałych przewoźników – zmienia się dwa razy do roku. W związku z tym czasami na krótko przed wprowadzeniem zmian mogą wystąpić problemy z dokonywaniem rezerwacji i zakupu biletów kolejowych.

Usługa Zmiany w rozkładzie jazdy E-bilet Zwrot biletu Rezerwacja miejsca Wagon restauracyjny
Dwa razy w roku (czerwiec i grudzień) Uznawany w pociągach IC, EIC, EiP i TLK 15% ceny bietu TAK W pociągach IC, EIC, EiP i TLK Bursztyn
Dwa razy w roku (czerwiec i grudzień) Nie jest uznawany 15% ceny biletu Nie jest wymagana Nie
Dwa razy w roku (czerwiec i grudzień) Uznawany we wszystkich pociągach 17,50 euro Nie jest wymagana Zazwyczaj wózek z napojami. W IC oraz ICE także wagon restauracyjny
Dwa razy w roku (czerwiec i grudzień) Uznawany we wszystkich pociągach W zależności od rodzaju biletu, min. 10% i min. 35 koron Obowiązkowa w pociągach SC i Railjet W pociągach R, Rx, Ex oraz IC

Więcej informacji dotyczących oferowanych biletów, zniżek i promocji znaleźć można na naszej stronie bilety kolejowe.

 

Aktualne informacje dotyczące rozkładu jazdy PKPTu znajdziesz informacje dotyczące połączeń PKP oraz rozkładu jazdy PKP. Zamieszczone aktualności dotyczące opóźnień, odwołanych połączeń, utrudnień na dworcach, trwających prac czy zmian w rozkładach jazdy zamieszczane są na bieżąco i pomagają w zaplanowaniu podróży kolejowej. Warto więc zapoznać się ze szczegółami, a wszystko to podane w przystępny i łatwy sposób, prosto z konta @Rynek Kolejowy!

Szczegółowe informacje o usługach, jakie oferują poszczególne firmy kolejowe, rozkładach jazdy, udogodnieniach dla osób podróżujących z dziećmi, możliwości zabrania większego bagażu czy ukochanego pupila, znaleźć można również na stronach poświęconych przewoźnikom, w tym PKP Intercity oraz Deutsche Bahn.

Więcej informacji o rynku kolejowym i pociągach w Polsce, połączeniach PKP, biletach, dworcach kolejowych czy ulubionych kolejowych podróżach użytkowników GoEuro znaleźć można również w naszej zakładce pociągi.


 

Rozkłady jazdy pozostałych przewoźników

Lokalne połączenia kolejowe obsługiwane są przez regionalne spółki kolejowe jak choćby Koleje Mazowieckie, Koleje Wielkopolskie, Koleje Małopolskie, Koleje Dolnośląskie czy Koleje Śląskie, które obsługują połączenia pomiędzy miastami poszczególnych regionów i zapewniają codzienny dojazd do pracy i szkoły. Rozkłady jazdy tych przewoźników dostosowane są tym samym do rytmu pracy podróżnych, a zmian można spodziewać się w okresie wakacji, ferii oraz świąt. Wyjątkiem są Koleje Mazowieckie, które odpowiadając za połączenia kolejowe województwa mazowieckiego, podejmują próbę wyjścia poza region i proponują weekendowe połączenia z Warszawy do Krakowa oraz z Warszawy do Gdyni.

Szczegóły dotyczące przejazdów, tak jak w przypadku największych obecnych na polskim rynku przewoźników kolejowych, dostępne są w formie elektronicznej oraz na dworcach kolejowych.

 

Rozkład jazdy kolei dużych prędkości

Podróżowanie po Europie kolejami dużych prędkości nie musi być kosztowne. Wystarczy z wyprzedzeniem dokonać rezerwacji, by mieć pewność zakupu tanich biletów zarówno na pociągi Pendolino, jak i kolej dużych prędkości. Rozkłady jazdy różnych przewoźników umożliwiają sprzedaż biletów już na trzy miesiące przed podróżą, oferując często zniżki i oferty specjalne. Kolej dużych prędkości, w tym polskie Express InterCity Premium obsługiwane składami Pendolino, to pociągi, które podczas układania kolejowego rozkładu jazdy traktowane są priorytetowo, przed połączeniami ekspresowymi, regionalnymi i lokalnymi.Kolej dużych prędkości

Poniżej znajdują się rozkłady jazdy pociągów Express InterCity Premium. Połączenia PKP EIP, obsługiwane przez składy Pendolino, kursują od wczesnych godzin poranny do późnego wieczora. Decydując się na podróż pociągiem Pendolino, warto zarezerwować bilet z wyprzedzeniem i skorzystać z możliwości zakupu tanich biletów na Pendolino, które oferuje PKP Intercity. Zainteresowanie tymi pociągami jest coraz większe, dlatego im wcześniej zaplanujemy wyjazd, tym większa szansa, że uda się nam kupić bilet na przejazd składami Pendolino w atrakcyjnej cenie.

 Zawsze aktualny rozkład jazdy pociągów?

Jeśli szukasz nieograniczonego dostępu do rozkładu jazdy pociągów, ściągnij na telefon komórkowy aplikację GoEuro. Dzięki niej zawsze i wszędzie nie tylko sprawdzisz rozkład jazdy, ale również kupisz bilet nawet w ostatniej chwili.


 

Jak znaleźć tanie połączenia kolejowe?

Szukasz tanich połączeń kolejowych? By je znaleźć, najłatwiej skorzystać z internetowej wyszukiwarki połączeń, która porównuje nie tylko oferty wielu przewoźników, ale również daje możliwość wyboru podróżowania pociągami różnych klas. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę GoEuro miasto, z którego odjeżdżasz i to, do którego się udajesz, by już po chwili otrzymać pełną informację o biletach oferowanych na wybranej trasie. Wyszukiwarka połączeń PKP w przejrzysty i wygodny sposób pomoże wybrać najdogodniejsze połączenie kolejowe, oferując przejazdy zarówno pociągami niższych klas, jak i składami Pendolino.

Popularne połączenia kolejowe z miast w Polsce

Wybierz miasto lub konkretne połączenie PKPWięcej o podróżach kolejowych