100 najlepszych europejskich miast na weekend w 2017!

100 najlepszych europejskich miast na weekend w 2017!

Europa oferuje wiele miast, do których można wybrać się na weekend. W związku z tą „klęską urodzaju” często stajemy przed nie lada dylematem i zastanawiamy się, dokąd wybrać się na weekend? W GoEuro naszym celem jest sprawienie, aby podróżowanie stało się naprawdę łatwe. Biorąc pod uwagę popularność naszego Indeksu piwnego 2016 oraz Rankingu najlepszych ośrodków narciarskich, zdecydowaliśmy przyjść z pomocą w planowaniu wyjazdu na 2017 rok! Połączyliśmy siły i wraz z HomeToGo opracowaliśmy rzetelny przewodnik po najlepszych miastach Europy. Dokąd więc warto wybrać się choćby na weekend w 2017 roku?

Co składa się na nasz Ranking miast europejskich?

Dokładnie przyjrzeliśmy się dostępnym możliwościom podróżowania po Europie i oceniając miasta w pięciu kategoriach (atrakcje, życie nocne, proponowane oferty zakwaterowania, dostępne jedzenie oraz transport), otrzymaliśmy listę wyróżniających się 100 europejskich miast. Idąc krok dalej, wyszczególniliśmy po 10 najlepszych miast w pięciu poszczególnych kategoriach. Stworzyliśmy również listę miast, które będąc najciekawszymi kierunkami w nadchodzącym roku, mogą szczególnie przypaść do gustu podróżującym Polakom. Na koniec, jako inspirację do podróżowania, przygotowaliśmy również kalendarz ciekawych wydarzeń – w każdym miesiącu inne miasto! Gotowi na stworzenie swoich planów podróży na 2017 rok? By ułożyć plan podróży po Europie, wystarczy kliknąć w znajdujące się poniżej ikony.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę, szukając inspiracji na wyjazd w 2017 roku? Oceniliśmy miasta w pięciu kategoriach, którymi są: atrakcje, życie nocne, jedzenie, zakwaterowanie oraz transport publiczny.

Łączne wyniki zadecydowały, że najlepszym miastem na weekendową wycieczkę w roku 2017 jest Barcelona!

GoEuro Ranking miast europejskich infografika

Wszelkie prawa zastrzeżone. W przypadku wykorzystania, powołaj się na GoEuro.

Top 100 miast w Europie

Sprawdź, jak wypadają poszczególne miasta w naszym zestawieniu. Możesz kliknąć na każdą z kategorii i dowolnie sortować ranking według własnych preferencji.

Maksymalny możliwy wynik to 100 punktów. Więcej informacji w źródłach poniżej.

Top 3 miasta dla Polaków

Co proponujemy? W oparciu o naszą bazę danych wybraliśmy 3 miasta, do których szczególnie warto się wybrać nie tylko na wycieczkę weekendową w 2017 roku. Wyniki analizy były dość zaskakujące. Dokąd więc w 2017 roku koniecznie powinni wybrać się Polacy?

Stawiamy na miasta, które leżą w pobliżu, oferują dobrą bazę noclegową i pełną gamę ciekawych atrakcji. Tym samym w czołówce ciekawych miejsc na weekend znalazła się słowacka Bratysława, która z roku na rok zyskuje na popularności i powoli zaczyna dorównywać liczbą turystów sąsiedniej Pradze. Dla wielu pewną niespodzianką, może okazać się wysoka pozycja na naszej liście Drezna, które nie jest przecież oczywistym wyborem, jeśli myślimy o wyjeździe do Niemiec. Tymczasem okazuje się, że naprawdę warto zatrzymać się tu choćby na weekend. Na koniec, nie zapominajmy o krajach nad Bałtykiem. Trzecim z czołówki proponowanych przez GoEuro miast jest Ryga!


 

Top 10: atrakcje

#1 Atrakcje: Londyn

Zwiedzanie i muzea są istotnym aspektem podczas Twoich wypraw? Świetnie! Weekendowe wyjazdy po Europie to doskonała okazja, aby poznać nieco kulturę danego miejsca. Przedstawiamy więc miasta z najlepszą ofertą kulturalną – od wycieczek z przewodnikiem, przez samodzielne zwiedzanie, aż po ukryte zakamarki.

Zgarniając pełną pulę punktów, Londyn uplasował się na pierwszej pozycji. Oferuje odwiedzającym zarówno wiele miejsc historycznych, rozrywkę, ale jest też idealnym miejscem na zakupy i polowanie na wyprzedażach. Na drugim miejscu, z niewielką różnicą punktów, znalazł się Paryż. Atrakcji we francuskiej stolicy wcale nie brakuje! Przepiękna architektura, liczne galerie sztuki i światowej sławy zabytki sprawiają, że choćby tylko weekendowa wizyta w Paryżu z pewnością będzie niezwykle udana.

Miejsce Miasto Punkty (maks. 5)
1 Londyn 5
2 Paryż 4.9
3 Rzym 4.8
4 Praga 4.7
5 Barcelona 4.6
6 Stambuł 4.3
7 Moskwa 4.1
8 Madryt 3.9
9 Berlin 3.6
10 St. Petersburg 3.6


Odwiedź Londyn
Odwiedź Paryż
Odwiedź Rzym
 

Top 10: życie nocne

Miejsce Miasto Punkty (maks. 5)
1 Berlin 5
2 Kraków 4.9
3 Barcelona 4.8
4 Kijów 4.7
5 Madryt 4.6
6 Sarajewo 4.5
7 Sewilla 4.5
8 Valencia 4.5
9 Wrocław 4.4
10 Coimbra 4.3
#1 Życie nocne: Berlin

Nocne marki mają do wyboru wiele miejsc w Europie, gdzie zabawa trwa do rana. Jednak które z miast w tej kategorii znalazło się na szczycie naszego rankingu? Wynik został wyliczony w oparciu o liczbę barów i klubów, godziny ich otwarcia, a także średnie ceny piwa.

Berlin oferuje ponad 500 barów i klubów, w których można spędzić nie tylko wieczór, ale całą noc. Sporo z nich otwartych jest 24 godziny na dobę. Dodajmy do tego przystępne ceny piwa i tłumy, przyjeżdżające do Berlina w poszukiwaniu imprez, a wynik tego rankingu przestanie dziwić. Na drugim miejscu znalazł się natomiast nasz Kraków, który stanowi ciekawą alternatywę dla prawdziwych fanów nocnego szaleństwa. Głodni imprezowicze powinni skierować swoje kroki do znanej już nie tylko w Krakowie i Polsce legendarnej mini-knajpki na kółkach, w której serwują najlepsze z najlepszych „Kiełbaski z Nyski”.Odwiedź Berlin
Odwiedź Kraków
Odwiedź Barcelonę
 

Top 10: zakwaterowanie

#1 Zakwaterowanie: Kijów

Wiele ofert wyjazdów na weekend w Europie, z którymi można się spotkać w sieci i nie tylko, to oferty, w których skład wchodzi zarówno przelot, jak i zakwaterowanie. Warto jednak pomyśleć o samodzielnym zarezerwowaniu miejsca do spania i osobnym zakupie biletu na autobus, pociąg lub samolot, aby dzięki temu zaoszczędzić całkiem spore kwoty, które można przeznaczyć na pyszne jedzenie lub imprezy.

Ceny zakwaterowania oraz jego dostępność są jednymi z czynników decydujących o tym, czy wybierzemy się w dane miejsce. Nawet w przypadku krótkiego wypadu większość osób nie chce wydać na miejsce do spania astronomicznych kwot, a ceny zależą w dużej mierze od popularności danego miasta oraz konkurencji, dlatego też w tej kategorii nie zobaczysz dużych miast, jak np. Londyn czy Berlin. Miłą niespodzianką są stosunkowo tanie noclegi, jakie oferuje Budapeszt czy Coimbra.

Miejsce Miasto Punkty (maks. 5)
1 Kijów 5
2 Zagrzeb 5
3 Budapeszt 5
4 Siena 5
5 Sarajewo 4.9
6 Coimbra 4.9
7 Pilzno 4.6
8 Ryga 4.5
9 Sofia 4.5
10 Bukareszt 4.3


Odwiedź Kijów
Odwiedź Zagrzeb
Odwiedź Budapeszt
 

Top 10: jedzenie

Miejsce Miasto Punkty (maks. 5)
1 Barcelona 5
2 Madryt 5
3 Paryż 4.9
4 Rzym 4.9
5 Londyn 4.8
6 Stambuł 4.6
7 Berlin 4.6
8 Mediolan 4.1
9 Praga 4
10 Lizbona 3
#1 Jedzenie: Barcelona

Na wakacjach często lubimy sprawiać sobie małe przyjemności i próbując lokalnej kuchni nieco rozpieszczamy nasze kubki smakowe. Europa oferuje wiele możliwości wyboru, kusząc nas przeróżnymi smakami i zapachami. Podjęcie decyzji o tym, dokąd wyjechać, by poznać i skosztować lokalnych przysmaków jest w tym przypadku nie lada wyzwaniem. Do wyboru jest bowiem tak wiele ciekawych miejsc, że podjęcie ostatecznej decyzji jest naprawdę trudne.

W tej kategorii obliczyliśmy średni koszt posiłków, a także wzięliśmy pod uwagę ich jakość. Na szczycie naszego rankingu ostatecznie znalazły się dwa hiszpańskie miasta – Barcelona i Madryt. Czyżby paella, tapas i słodka sangria były faworytami wśród podróżujących?Odwiedź Barcelonę
Odwiedź Madryt
Odwiedź Paryż
 

Top 10: transport

#1 Transport: Bukareszt

Transport publiczny w miejscu, do którego się wybraliśmy, to często niespodziewany nadprogramowy wydatek. Jeśli więc chcesz uniknąć wysokich opłat, wystrzegaj się popularnych kierunków, jak np. Paryż czy Zurych. Jeśli natomiast szukasz miejsca, w którym tanio można się poruszać środkami komunikacji miejskiej, warto rozważyć podróż na południe i wschód Europy.

Tym samym na szczycie naszego rankingu w tej kategorii znalazł się Bukareszt, gdzie koszt przejazdu taksówką jest najniższy w Europie. Równie tanio można podróżować po Kijowie, który nie tylko gości Konkurs Piosenki Eurowizji w 2017 roku, ale też na co dzień oferuje wiele ciekawych miejsc i atrakcji i stanowi niezwykle ciekawe miejsce nie tylko na weekend.

Miejsce Miasto Punkty (maks. 5)
1 Bukareszt 5
2 Sofia 5
3 Kijów 4.9
4 Sarajewo 4.9
5 Gdańsk 4.2
6 Wrocław 4
7 Kraków 3.9
8 Stambuł 3.8
9 Pilzno 3.7
10 Antalya 3.6


Odwiedź Bukareszt
Odwiedź Sofię
Odwiedź Kijów
 

Zaplanuj swój wyjazd w 2017 roku

Miejsce Wydarzenie Data
Aarhus, Dania Europejska Stolica Kultury Cały rok
Kijów, Ukraina Eurowizja 13 maja
Cardiff, Wielka Brytania Finał UEFA Champions League 3 czerwca
Wrocław, Polska World Games 20-30 lipca

Warto zacząć już teraz planować weekendowe wypady po Europie i z wyprzedzeniem wiedzieć, co uda się nam zobaczyć i odkryć podczas podróży w 2017 roku.

Jeśli więc jesteś miłośnikiem muzyki i z utęsknieniem czekasz na kolejną Eurowizję? Tym razem konkurs odbędzie się w Kijowie, który w naszym rankingu zajął 13. miejsce. Miasto warto również wziąć pod uwagę ze względu na tanie możliwości zakwaterowania i transportu. A może sport? Wrocław, jedno z miast najwyżej ocenionych pod kątem zakwaterowania oraz życia nocnego, będzie w lipcu 2017 roku gospodarzem World Games, a jeśli bardziej interesuje Cię piłka nożna, to może dobrym wyborem będzie angielskie Cardiff i finał Ligii Mistrzów, który zaplanowano na czerwiec 2017?

Polecane wydarzenia w Europie w 2017 roku

 

Europejskie miasta na weekend

 

Źródła

Kryteria wzięte pod uwagę podczas oceniania i klasyfikowania miast, w kolejności istotności:

  • Życie nocne: wynik oszacowany na podstawie liczby barów i klubów nocnych, ich godzin otwarcia, a także średniej ceny piwa. Dane zebrane z następujących źródeł: Indeks piwny GoEuro, TripAdvisor, ResidentAdvisor, TimeOut, The Culture Trip, Numbeo, Telegraph oraz oficjalnych informacji organizacji turystycznych.
  • Atrakcje: w skład punktacji w tej kategorii wchodzą m.in. szacunkowa liczba atrakcji w danym mieście, a także liczba sklepów, z uwzględnieniem cen pary dżinsów oraz letniej sukienki. Na podstawie danych TripAdvisor oraz Numbeo.
  • Jedzenie: średnia cen posiłków w niedrogiej restauracji oraz restauracji na średnim poziomie cenowym. Ponadto, średnia cena coli oraz szacunkowa liczba restauracji w mieście, na podstawie TripAdvisor i Numbeo.
  • Zakwaterowanie: średnia cen zakwaterowania dla jednej osoby na jedną noc w oparciu o dane HomeToGo. Wzięliśmy też pod uwagę liczbę dostępnych miejsc noclegowych. Ceny wynajmu wakacyjnego dla maksymalnie 6 osób zostały wyliczone na podstawie ponad 800 000 rezerwacji dokonanych za pomocą HomeToGo w okresie od października 2015 do września 2016.
  • Transport: w oparciu o średnią cenę transportu publicznego, uwzględniając cenę standardowego biletu oraz opłaty za przejazd taksówką: w tym cena za rozpoczęcie trasy oraz koszt przejazdu jednego kilometra. Na podstawie danych Numbeo.
  • Wynik: ostateczny wynik i miejsce w rankingu zostały wyliczone na podstawie następujących źródeł: Indeks Klimatyczny, Wskaźnik Zanieczyszczenia Powietrza, Ranking Bezpieczeństwa, Parytet Siły Nabywczej, Ranking Cen Życia, stosunek cen nieruchomości do zarobków, oraz ranking cen oraz czasu dojazdu do pracy, na podstawie Numbeo. Dodatkowo kraje, do których wymagana jest wiza, otrzymały punkty karne, które zostały odjęte od ostatecznego wyniku. Wszystkie te dane wykorzystano do obliczenia wyniku końcowego, jednak nie są zwizualizowane w tabeli.

Początek strony