Tanie bilety lotnicze

Na kiedy planujesz podróż?

Jak znaleźć tanie bilety lotnicze? Oto 11 podpowiedzi GoEuro!

Szukasz tanich biletów lotniczych? Nie wiesz, jak je znaleźć? Na początek należy wiedzieć, że planowanie podróży i rezerwacja biletów lotniczych (nawet w przypadku tzw. tanich lotów) nie musi być trudna. Zazwyczaj szukamy ofert specjalnych, zniżek i rabatów, by jak najtaniej dolecieć w wybrane przez siebie miejsce. Naszym celem są po prostu tanie bilety lotnicze. Co zatem należy mieć na uwadze, rozpoczynając poszukiwania tanich biletów? Na pewno warto wiedzieć, że znaczenie ma nie tylko data planowanej podróży, ale również czas wyszukiwania. Nie decydujmy się na pierwszy znaleziony w sieci bilet. Sprawdźmy dostępne oferty, porównując propozycje różnych przewoźników. W tym procesie poszukiwania tanich biletów lotniczych przydatne mogą okazać się poniższe wskazówki dotyczące rezerwacji i zakupu biletów lotniczych.

Tanie loty w Polsce i Europie | Jak znaleźć tanie bilety lotnicze? | Na czym zaoszczędzić?

 


* Podane ceny są orientacyjne. By sprawdzić aktualne oferty, skorzystaj z naszej wyszukiwarki połączeń.

 

11 wskazówek: jak znaleźć tanie bilety lotnicze?1. Kupuj z wyprzedzeniem

Poszukując tanich biletów lotniczych, kupuj z wyprzedzeniem zwłaszcza wtedy, gdy szukasz ofert w terminach, w których inni też planują swoje wyjazdy (długie weekendy, święta). Miej jednak na uwadze, że tzw. „first minute” nie zawsze oznacza najtańsze loty. Znawcy rynku lotniczego podkreślają, że kupowanie biletów lotniczych najbardziej opłaca się 6-8 tygodni przed wylotem, kiedy przewoźnicy organizują promocje lotnicze i oferują dodatkowe zniżki, by zachęcić pasażerów do lotów, a sobie zapewnić komplet na pokładzie.


2. Sprawdzaj ceny regularnie

W poszukiwaniu tanich biletów lotniczych ważny jest nawyk sprawdzania cen nawet codziennie. Najtańsze bilety lotnicze wyprzedawane są w zawrotnym tempie. Niektórzy przewoźnicy oferują stałe promocje, inni udostępniają pulę tanich biletów bez wcześniejszych zapowiedzi. Przydatne jest zapisanie się do newsletterów i obserwowanie mediów społecznościowych poszczególnych linii lotniczych.


3. Porównuj oferty

To samo połączenie oferowane przez różnych przewoźników może różnić się znacząco pod względem ceny. Dlatego dobrym pomysłem, także podczas szukania tanich biletów lotniczych, jest korzystanie z uniwersalnych wyszukiwarek połączeń komunikacyjnych, jak choćby GoEuro, które umożliwia porównywanie ofert wielu przewoźników lotniczych, wskazując najbardziej optymalne oraz najtańsze bilety na wybranej trasie.


4. Sprawdzaj ceny biletów osobno

Kupując jednocześnie bilet na lot powrotny, dobrze jest sprawdzić jego cenę oddzielnie. Czasem może się okazać, iż zakupione osobno bilety lotnicze będą ostatecznie tańsze niż te, które kupiono w ramach jednej transakcji.


5. Bądź elastyczny

Zdarza się, iż na krótko przed wylotem ceny biletów spadają. W wypadku, gdy liczba sprzedanych biletów lotniczych nie osiąga oczekiwanego pułapu, linie lotnicze usiłują zapewnić sobie większą liczbę pasażerów na pokładzie samolotu poprzez oferty last minute. Pojawia się wtedy na rynku pula tanich biletów lotniczych, które zazwyczaj sprzedawane są w zawrotnym tempie. Sytuacje te ciężko jednak przewidzieć. Będąc wysoce tolerancyjnym w kwestii daty wylotu i celu podróży, można czasem nabyć niebywale tanie bilety lotnicze.


6. Umiejętnie dostosuj plan

Jeżeli z góry nie nastawiamy się na konkretny dzień wyjazdu, wzrastają szanse na znalezienie taniego biletu lotniczego. Dlatego dobrze jest umówić się z pracodawcą na przybliżony termin rozpoczęcia urlopu i dookreslić go po znalezieniu odpowiadającego nam cenowo połączenia.


7. Weź pod uwagę różne lotniska

Szukając taniego biletu lotniczego, często świetnym rozwiązaniem okazuje się sprawdzenie połączeń na różne lotniska w obrębie tego samego miasta. Większe metropolie mają ich kilka, a nie każdy przewoźnik lotniczy współpracuje z wszystkimi naraz. Warto sprawdzić także połączenia lotnicze do miast w bliskiej odległości od miejsca docelowego podróży.


8. Łącz różne środki transportu

Rozsądnym może okazać się łączenie lotu z podróżą autokarem lub pociągiem. W tym wypadku warto sprawdzić połączenia lotnicze do największych miast w pobliżu miejsca docelowego i sprawdzić ceny biletów pociągu i autobusu łączące obydwa miasta. W takiej sytuacji sama wyszukiwarka lotów okazuje się niewystarczająca. Pomocne w planowaniu takich tras przejazdu będzie GoEuro, posiadające w swojej bazie oferty ponad 450 różnych przewoźników, oferuje nie tylko tanie bilety lotnicze, ale również bilety na pociągi i autobusy.


9. Lataj, gdy nie latają inni

Największe szanse na znalezienie tanich biletów lotniczych istnieją, gdy planujemy podróż poza sezonem wakacyjnym. Lepiej jest także unikać planowania wylotu w czasie ferii zimowych i wszelkich świąt. Tanie latanie możliwe jest bardziej w ciągu tygodnia, a nie podczas weekendu. Znaczenie ma również pora dnia. Najlepiej unikać godzin porannych i popołudniowych. To tzw. godziny biznesowe czyli droższe, a wtedy naprawdę trudno o znalezienie taniego biletu lotniczego.


10. Weź pod rozwagę rozmiar bagażu

Decydując się na podróż tanimi liniami lotniczymi, należy pamiętać, iż każda sztuka bagażu pociąga za sobą dodatkowe opłaty. Dobrze jest z góry wiedzieć, ile walizek planujemy ze sobą zabrać. W przypadku wycieczki weekendowej opłaca się zabrać jedynie bagaż podręczny. Niezadeklarowany wcześniej nadbagaż może sporo kosztować. Nie opłaca się też próba zabrania na pokład niemieszczącego się w wyznaczonych wymiarach bagażu podręcznego. Każda wnoszona do samolotu sztuka jest sprawdzana, a jeśli przekracza określone przez przewoźnika standardy, obsługa poprosi o uiszczenie wysokiej opłaty. W takiej sytuacji nawet kupno najtańszego biletu lotniczego przy konieczności dodatkowej opłaty za niewymiarowy bagaż sprawi, że łączny koszt podróży nie będzie już taki atrakcyjny.


11. Bądź pewien daty wylotu

Zmiana daty wylotu i anulowanie rezerwacji – w przypadku tanich linii lotniczych – wiążą się zwykle z dużymi opłatami. Może się także zdarzyć, iż po anulowaniu biletu zwrot kosztów pokryje niewielką część poniesionych już wydatków. Czasem bardziej opłaca się kupić nowy bilet lotniczy niż zmieniać datę wylotu na uprzednio kupionym. Tak też przy zakupie tanich biletów lotniczych, które nie umożliwiają zmiany daty lotu, warto upewnić się, czy faktycznie chcemy wybrać się w podróż w wybranym terminie.

 
 
 

Szukasz tanich biletów lotniczych? Sprawdź, dokąd możesz polecieć!

Europa pochwalić się może wieloma tanimi liniami lotniczymi, które oferują naprawdę tanie bilety lotnicze. GoEuro przygotowało zestawienie największych tanich przewoźników lotniczych i liczby połączeń, które oferowane są z poszczególnych krajów. Wybierając się więc w podróż, warto rozważyć kupno tanich biletów lotniczych u tych właśnie przewoźników i skorzystać z możliwości przelotu za naprawdę niską cenę.

W tym zestawieniu zdecydowanie przoduje Hiszpania, oferując 180 tanich połączeń lotniczych. Polska uplasowała się na 8 pozycji, ale biorąc pod uwagę wzrost zainteresowania przewoźników naszym krajem oraz rosnącą sprzedaż tanich biletów lotniczych, zapewne szybko do istniejącej listy 35 połączeń, dodamy kolejne.

Usługi i udogodnienia tanich linii lotniczych

Porównanie tanich linii lotniczych

Linia lotnicza Posiłek Bagaż podręczny Bagaż dodatkowy (20 kg) Rezerwacja miejsca
nie wliczony w cenę biletu 55 x 40 x 20 cm od 15 € od 5,99 €
nie wliczony w cenę biletu 56 x 45 x 25 cm od 16 € od 2,99 €
nie wliczony w cenę biletu 42 x 32 x 25 cm od 15 € od 1 €
nie wliczony w cenę biletu 55 x 40 x 23 cm (8kg) plus laptop/torebka (40 x 30 x 10 cm, 2 kg) w zależności od taryfy, często wliczony w cenę biletu (23 kg) od 9 €
 

Co czyni tanie loty tanimi?

Tanie loty zaliczamy do tak zwanych ofert low cost. Niższe ceny biletów lotniczych uzyskuje się poprzez bardzo dokładną kalkulację obciążenia oraz ograniczenia usług i udogodnień wliczonych w cenę lotu. Przykładowo, wiele tanich linii lotniczych rezygnuje z darmowego poczęstunku na pokładzie, czasopisma czy różnych form umilania czasu podróży i dzięki temu oferują tanie loty, które są tańsze niż te oferowane przez narodowych przewoźników. Za posiłek i napoje należy więc zapłacić dodatkowo. W przypadku bagażu w cenę biletu wliczony jest zwykle tylko bagaż podręczny. Za bagaż dodatkowy należy uiścić opłatę.

Obniżenie kosztów, a co za tym idzie, zaoferowanie pasażerom tanich biletów lotniczych, możliwe jest także poprzez użytkowanie własnego terminalu oraz redukcję liczby członków załogi. Ograniczenia związane z posiadaniem jednego typu samolotu zmniejszają koszty konserwacji floty i szkolenia pilotów, a także sprawiają, iż każdą maszynę łatwo jest zastąpić inną. Tanie loty możliwe są także dzięki zmniejszeniu odstępu pomiędzy siedzeniami. Wpływa to na zwiększenie liczby miejsc w samolocie. Tanie linie lotnicze oferują także z reguły bilety jednej klasy. Preferowaną formą rezerwacji oraz zakupu jest transakcja odbywająca się w internecie.

Oczywiście cięcia kosztów nie mogą obejmować kwestii związanych z bezpieczeństwem pasażerów. Ostre przepisy Unii Europejskiej nie pozostawiają w tym względzie żadnego pola do manewru. Linie lotnicze, które bezpieczeństwo swoich pasażerów stawiają pod znakiem zapytania, nie mają pozwolenia na lądowanie na terenie Unii Europejskiej. Chodzi bowiem o to, by nie tylko bilety lotnicze były jak najtańsze. Loty musi być przede wszystkim bezpieczny!

 

 

Dzięki czemu tanie loty mogą stać się jeszcze tańsze?

Tanie loty są tak tanie także dlatego, że udogodnienia, które wliczone są w cenę zwykłego lotu, oferowane są jako nadprogramowe i wymagają uiszczenia dodatkowej opłaty. Należy więc być ostożnym, by poprzez specjalne dodatki nie wywindować pierwotnie niskiej ceny w górę. Poniższe wskazówki pomogą w zaplanowaniu naprawdę taniego lotu.

  • Należy zabrać ze sobą własne jedzenie. Posiłki na pokładzie samolotu tanich linii lotniczych kosztują ekstra i potrafią być bardzo drogie.
  • Zaoszczędzić można także na rezerwacji miejsca. Jeżeli nie ma znaczenia, gdzie siedzimy, lot może być jeszcze tańszy.
  • Bagaż nadprogramowy sporo kosztuje. Najrozsądniej jest zabrać tylko bagaż podręczny, zwłaszcza w przypadku krótkich podróży weekendowych.
  • Tym, którzy gotowi są udać się na bardziej odległe od centrum miasta lotnisko, może udać się znaleźć tańszy lot.
Linia lotnicza Połączenie Cena
Ryanair od 120
od 94
od 105
easyJet od 259
od 230
Air Berlin od 389
Wizz Air od 120
 

 

Szukasz inspiracji dla swoich kolejnych podróży?

Bądź na bieżąco!

Otrzymuj na adres e-mail informacje o promocjach i przypomnienia o podróży.

Niepoprawny format adresu e-mail.

Wysłaliśmy na Twój adres e-mail link z potwierdzeniem.
Kliknij w ten link w celu zakończenia rejestracji.