Pociągiem po Polsce i Europie

Na kiedy planujesz podróż?

15 tras pociągów, które oszczędzają czas i pomagają chronić środowisko

 

Sprawdź, o ile bardziej przyjazne środowisku są podróże pociągiem po Europie


Często spotykamy się z opinią, iż latanie samolotem jest najlepszym sposobem na podróżowanie po Europie. Jednak nie zawsze jest to prawdą. Zespół GoEuro przyjrzał się 15 najpopularniejszym trasom w Europie, na których podróż pociągiem jest nie tylko szybsza, ale i bardziej ekologiczna niż pokonanie tego samego dystansu samolotem. Pod lupę wzięto takie aspekty, jak emisja dwutlenku węgla oraz zużycie paliwa zarówno podczas podróży pociągiem, jak i samolotem na tych samych trasach.
Zestawienie GoEuro przygotowane zostało przy uwzględnieniu czasu podróży na/z lotniska za pomocą transportu publicznego, czasu odprawy lotniskowej oraz czasu przelotu z miasta A do miasta B. Następnie serwis Ecopassenger, na podstawie danych GoEuro, opracował raport porównujący wpływ tych podróży na środowisko, zawierając w nim dane dotyczące emisji CO² oraz spalania paliwa na każdej z podanych poniżej tras, a także liczbę pasażerów, którzy mogą jednocześnie pokonywać tę drogę danym środkiem transportu.

Co interesujące, kolejowa podróż z Londynu do Paryża okazała się – poprzez mniejszą o ponad 106,3 kg emisję dwutlenku węgla – znacząco bardziej przyjazna środowisku, niż pokonanie tej trasy samolotem, przy prawie identycznym czasie podróży dla obu środków transportu. Przejazd pociągiem pomiędzy tymi dwoma stolicami może być zatem ciekawym połączeniem pomysłu na ciekawą wycieczkę i byciem eko.


Pobierz pełen raport GoEuro na Dzień Ziemi
¹ Litr paliwa zużyty do produkcji energii koniecznej do odbycia podróży
Źródła:
Dane dotyczące zużycia paliwa oraz emisji dwutlenku węgla pochodzą z Ecopassenger
Uwzględniono czas podróży przypadający na dzień 26-04-2017

 

Wygodne podróże pociągami po Europie i Polsce

 


Jak znaleźć odpowiedniego przewoźnika kolejowego? Kto oferuje przystępne ceny za przejazdy pociągami? Które połączenia kolejowe wybrać? Odpowiadamy na te i wiele innych pytań dotyczących podróży kolejowych. Na tej stronie znajdziesz wiele przydatnych informacji dotyczących podróży pociągiem w Europie i w Polsce. Podpowiadamy, jak kupować tanie bilety kolejowe i z którymi przewoźnikami podróżować po różnych krajach.

 


3 najważniejsze zalety podróżowania pociągiem

  • Więcej miejsca: w większości pociągów podróżni mogą liczyć na więcej miejsca niż w autobusie czy samolocie.
  • Możliwość pracy: nowe składy oferują podróżnym gniazdka elektryczne, dostęp do internetu czy wygodne stoliki umożliwiające pracę.
  • Bagaż: do pociągu podróżny może w cenie biletu zabrać większy bagaż niż w przypadku pozostałych środków transportu.

Pociągi w Europie – sprawdź, gdzie jeździ się najtaniej!

Zastanawiasz się, ile kosztuje podróżowanie koleją po Europie? GoEuro postanowiło sprawdzić ceny tego środku transportu w poszczególnych krajach Europy. Które okazały się najtańsze? Gdzie za przejazdy pociągiem trzeba zapłacić najmniej? Dane zebrane przez GoEuro dowodzą, że Polska znajduje się w piątce najtańszych krajów Unii Europejskiej, jeśli chodzi o ceny za przejazdy kolejowe. Przed planowaniem kolejnej podróży warto jednak sprawdzić, w których krajach podróżowanie pociągiem jest jeszcze tańsze!


pociagi

Najtańsze bilety kolejowe w Europie oferują takie kraje, jak choćby Ukraina, Białoruś, Turcja czy Rosja. Porównując jednak kraje Unii Europejskiej, pociągi w Polsce plasują się w grupie najtańszych. Oto zestawienie najbardziej dostępnych cenowo przejazdów kolejowych. Podane ceny to średnia za każde 100 km pokonanej trasy.


Pociągi w Bułgarii 2,84 euro/ 100 km
Pociągi na Łotwie 3,04 euro/ 100 km
Pociągi w Czechach 3,62 euro/ 100 km
Pociągi na Litwie 4,13 euro/ 100 km
Pociągi w Polsce 4,52 euro/ 100 km

 

Dlaczego, wybierając się w podróż po Europie, warto zdecydować się na podróż pociągiem?

 

Pobierz aplikację GoEuro

App

Z roku na rok polepsza się stan infrastruktury kolejowej. Wzrastająca konkurencja, ujednolicenie prawa z tym, które obowiązuje w krajach Unii Europejskiej, wejście na rynek prywatnych przewoźników – to wszystko pozytywnie wpływa na poprawę jakości świadczonych usług. Kluczowym zagadnieniem jest podwyższenie bezpieczeństwa podróżnych przy jednoczesnej obniżce cen biletów kolejowych. Na popularności zyskują też pociągi jeżdżące na krótkich trasach. Ułatwiają one codzienny dojazd do pracy czy szkoły.

Warto zdecydować się na podróż pociągiem po Europie i Polsce, by przekonać się, jak dużo zmieniło się w kolejowym świecie. Dziś podróżowanie koleją dużych prędkości czy pociągami klasy Expres InterCity Premium i Express InterCity to przyjemność sama w sobie. Rozwój rynku kolejowego sprawił, że pokonywanie trasy pociągiem staje się modne. To również idealny sposób na to, by połączyć miłe z pożytecznym – wygodę podróżowania z możliwością zabrania ze sobą większego bagażu czy pracy w wagonie kolejowym.

Dobra wyszukiwarka połączeń kolejowych, jaką jest GoEuro, daje możliwość dokładnego zaplanowania trasy podróży. Z łatwością ułożysz więc plan kolejowego przejazdu z uwzględnieniem przesiadek i czasu oczekiwania. Przyjazna obsługa, możliwość kontaktu telefonicznego, informacje dostępne w internecie – to wszystko sprawia, że bez względu na to, z oferty którego przewoźnika zechcesz skorzystać, bez problemu znajdziesz odpowiednie połączenie.

Już dziś pobierz aplikację GoEuro, by doświadczyć łatwego i wygodnego planowania podróży po całej Europie.

 

 

 

Początek strony

 

 

Z usług których przewoźników kolejowych skorzystać?

Pociągi w Europie i w Polsce

Przewoźnicy kolejowi oferują połączenia na trasach lokalnych, regionalnych, a także międzynarodowych, ułatwiając podróżnym pokonywanie nawet bardzo dalekich odległości. W Polsce głównym przewoźnikiem kolejowym jest PKP Intercity. Spółka zapewnia przejazdy pomiędzy większością miast w kraju. Dodatkowo na polskim rynku kolejowym działają lokalni przewoźnicy, którzy zapewniają możliwość przejazdu pociągami w danych regionach kraju. Każde z państw Europy posiada narodowego przewoźnika oraz przynajmniej kilka mniejszych spółek oferujących podróżnym wygodne przejazdy pociągami. Warto sprawdzić, jakie bilety i połączenia oferują poszczególni przewoźnicy.


PKP Intercity to największy przewoźnik kolejowy w Polsce. Oferuje przejazdy wysokiej klasy składami Pendolino czy wygodnymi pociągami Express InterCity. PKP Intercity ma w swojej ofercie cieszące się ogromną popularnością połączenia krajowe m.in. pociągi z Warszawy do Gdańska i pociągi z Warszawy do Krakowa. Duża grupa podróżnych decyduje się również na korzystanie z kolejowych połączeń międzynarodowych na trasie z Warszawy do Berlina czy z nocnego pociągu z Krakowa do Budapesztu. Więcej informacji o PKP Intercity znajdziesz tutaj.


Deutsche Bahn to niemiecki przewoźnik kolejowy, którego pociągi łączą najważniejsze miasta w kraju, docierając również do mniejszych miejscowości. Z Polski, w ramach umowy z PKP Intercity, Deutsche Bahn realizuje połączenia kolejowe na trasie Warszawa – Berlin, Gdańsk – Berlin czy Poznań – Berlin. Przewoźnik obsługuje również połączenia realizowane jako komunikacja autobusowa IC Bus na trasie z Krakowa, Katowic, Gliwic, Opola i Wrocławia z przystankiem końcowym w Berlinie. To ostatnie połączenie kolejowe (niegdyś z końcową stacją w Hamburgu) powróciło do rozkładu jazdy Kolei Dolnośląskich i DB jako weekendowa oferta specjalna „Pociągu do kultury”. Więcej informacji o pociągach Deutsche Bahn znajdziesz tutaj.


SNCF to francuski przewoźnik kolejowy, którego pociągi są również obecne w sąsiednich krajach. Firma jest odpowiedzialna za obsługę ruchu dalekobieżnego, połączenia kolejowe w regionie Île-de-France, odpowiada za transport miejski oraz połączenia regionalne, które realizuje również w ramach połączeń autobusowych. Przewoźnik jest także głównym udziałowcem kolei Thalys. Więcej informacji o pociągach SNCF znajdziesz tutaj.


Trenitalia to włoski przewoźnik kolejowy. Firma powstała w 2000 roku w wyniku wdrożenia regulacji Unii Europejskiej prowadzącej do rozdzielenia przewozów pasażerskich i obsługi kolejowej. Przewoźnik realizuje połączenia krajowe i międzynarodowe, łącząc Włochy z Austrią, Belgią, Niemcami i Szwajcarią. Trenitalia odpowiada za przewóz pasażerów od 1905 roku. Początkowo linie kolejowe działały jako Ferrovie dello Stato Italiane. Więcej informacji o pociągach Trenitalia znajdziesz tutaj.


Renfe należące do największego hiszpańskiego przewoźnika kolejowego, zapewnia podróżnym wygodne przejazdy pociągami na terenie Hiszpanii. Umożliwia także szybką i wygodną podróż do Paryża, Lizbony, Mediolanu czy Zurychu. Oprócz transportu pasażerskiego, realizowanego w ramach przewozów aglomeracyjnych, regionalnych i dalekobieżnych, przewoźnik odpowiada jednocześnie za przewóz towarów. Więcej informacji o pociągach Renfe znajdziesz tutaj.


České dráhy to największy przewoźnik kolejowy w Czechach, z którym dojedziemy do większości miast i miasteczek. W ofercie czeskich kolei znajdziemy połączenia lokalne, regionalne i międzynarodowe. Tak jak i PKP Intercity, České dráhy również zakupiły pociągi Pendolino, które obsługują trasę z Pragi do Ostrawy. Więcej informacji o pociągach České dráhy znajdziesz tutaj.

 

Początek strony

 

 

Porównanie ofert kolejowych z GoEuro

Fernbus Fahrplan

Zawsze optymalne połączenia: z GoEuro znajdziesz najdogodniejsze połączenia kolejowe pomiędzy miastami w całej Europie. Porównasz ceny i czas przejazdu pociągami różnych przewoźników kolejowych.

 

Fernbus Verbindung

Prosto do celu: wyszukasz taką formę podróży, która dostosowana będzie do Twoich oczekiwań i możliwości. Połączysz podróże kolejowe z przejazdami autokarowymi i podróżami lotniczymi.

 

Fernbus Europa Anbieter

Porównanie cen w całej Europie: w jednym wyszukiwaniu porównasz ceny za przejazdy różnymi środkami transportu. Wystarczy, że wybierzesz trasę podróży, a my powiemy Ci, jak najłatwiej dotrzeć do celu.

 

Jak kupować tanie bilety kolejowe?

1. Kupuj z wyprzedzeniem

Większość przewoźników kolejowych oferuje duże zniżki i rabaty na zakup biletów na przejazdy pociągami z dużym wyprzedzeniem. Zazwyczaj obowiązuje tu zasada „im wcześniej, tym taniej”, a cena promocyjna może być nawet do 30% niższa od ceny podstawowej. Takie bilety ma w swojej ofercie np. PKP Intercity.

 

2. Podróżuj w grupie

Spółki kolejowe oferują również szeroką gamę tańszych przejazdów dla grup. Podróżując wspólnie, można sporo zaoszczędzić, a takie oferty specjalne ma większość przewoźników. České dráhy (narodowy przewoźnik kolejowy w Czechach) proponuje tańsze przejazdy dla podróżujących par! W Polsce popularnym jest Bilet Rodzinny PKP Intercity, który dotyczy małych grup liczących od 2 do 5 osób, podróżujących pociągami EIP, EIC, IC lub TLK, wśród których znajduje się dziecko w wieku poniżej 16 lat.

 

3. Porównuj oferty różnych przewoźników

Planując podróże najważniejszym jest, by nie decydować się na zakup pierwszej oferty. Warto porównać innych przewoźników lub inne formy transportu, ponieważ okazać się może, iż różnice w cenie i czasie podróży są znaczące. Z GoEuro łatwo porównasz przewoźników i proponowane przez nich bilety na przejazdy po całej Europie. W jednym wyszukiwaniu otrzymasz propozycję pokonania trasy autobusem, pociągiem i samolotem. To pozwoli Ci w dokonaniu wyboru, która z oferowanych form przejazdu jest najlepiej dostosowana do Twoich potrzeb.

 

4. Więcej o biletach kolejowych?

Szukasz więcej informacji o biletach kolejowych? Sprawdź nasz poradnik o tym, jak kupować tanie bilety kolejowe. Dowiedz się, jak nie przepłacać i jak wygodnie podróżować pociągami nie tylko po Polsce, ale również po całej Europie.

 

 

Początek strony

 

 

Popularne połączenia kolejowe

Dokąd najchętniej jeździmy pociągami? Polacy coraz częściej wybierają przejazd pociągiem, decydując się na kolejowe podróże zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju. Poprawa jakości oferowanych usług sprawia, że na wielu trasach – wybierając pociąg – szybciej pokonamy dzielącą miasta odległość, niż gdybyśmy zdecydowali się na podróż autobusem lub samochodem. Z tego też powodu, zanim zdecydujemy się na podróż konkretnym środkiem transportu, warto sprawdzić, jakie połączenia na danej trasie oferuje kolej i jaki na wybranej trasie jest czas podróży pociągiem.

Nowoczesny tabor, w tym najnowsze pociągi Pendolino, oferują wysoki komfort podróży, a system zniżek i ofert promocyjnych dodatkowo zachęca, by zdecydować się właśnie na podróż pociągiem. Wielu chętnie wybiera przejazd tym środkiem transportu również ze względu na brak ograniczającego limitu bagażu. Kolej umożliwia również podróżowanie z pupilem. Jeśli jest to małe zwierzę, może ono towarzyszyć nam w podróży kolejowej za darmo pod warunkiem, że przewożone jest w dostosowanym do tego celu koszyku lub klatce. Jeśli natomiast chcemy zabrać ze sobą do pociągu dużego psa, wtedy zobowiązani jesteśmy do dokonania rezerwacji na cały przedział.

Które z oferowanych przez spółki kolejowe połączeń wybieramy najczęściej? Dokąd lubimy pojechać pociągiem? Oto nasza lista najczęściej wybieranych połączeń PKP.Najchętniej i najczęściej jeździmy pociągami pomiędzy Warszawą a Krakowem. Polacy decydują się na to połączenie szczególnie ze względu na fakt, iż czas podróży to raptem 2 godziny i 20 minut. Dodatkowo trasa obsługiwana jest przez szybkie składy Pendolino.


Niezwykle ruchliwa droga krajowa nr 17 sprawia, że kolejowe połączenia między Lublinem a stolicą zyskują na popularności. 2 godziny i 20 minut przyjemnej podróży pociągiem zamiast korków i nerwów? Brzmi zachęcająco!


Kiedyś połączenie kolejowe z Krakowa do Gdańska nie należało do najbardziej lubianych, ale po modernizacji tego odcinka i zmianie taboru, podróż jest naprawdę przyjemna. Pociągi Pendolino pokonują trasę w 5 godzin i 20 minut.


Stolicę Małopolski od stolicy Czech dzieli 600 kilometrów. Pociąg relacji Kraków – Praga pokonuje tę trasę w około 6 godzin w zależności od typu składu, przewoźnika i pory przejazdu. Większość z oferowanych połączeń wymaga przesiadek.


Stolicę Polski i Niemiec od lat łączy kolejowe połączenie nazywane niegdyś pociągiem Berlin – Warszawa Express. Każdego dnia na tory wyjeżdża kilka składów jadących z Warszawy do Berlina. Bilety warto kupić z wyprzedzeniem, gdyż połączenie to cieszy się dużą popularnością.

 

Połączenia kolejowe i pociągi w Polsce


Coraz większa liczba przewoźników obecnych na polskim rynku kolejowym oferuje podróżnym ciekawą i bogatą siatkę połączeń kolejowych. Od lat trwa podnoszenie jakości taboru oraz infrastruktury kolejowej. Większość dworców PKP pochwalić się może szeregiem udogodnień również dla osób niepełnosprawnych. W dobie internetu wyszukiwanie połączeń kolejowych nie sprawia trudności, a zakup odpowiedniego biletu jest szybki i łatwy. Przed planowaniem podróży pociągiem, warto mieć na uwadze, że rozkład jazdy PKP zmienia się dwa razy do roku. Zmiany wchodzą w życie w czerwcu i w grudniu.

Pociagi w Polsce

 

 

Wybierz się w podróż pociągiem po Europie


Podróżowanie pociągiem po Europie ma swój niezapomniany urok. Przewoźnicy prześcigają się w ciekawych ofertach i propozycjach przejazdu różnymi rodzajami pociągów. Coraz większą popularnością cieszy się również w Europie kolej dużych prędkości. Jest to propozycja dla tych, którzy szybko, sprawnie i w komfortowych warunkach chcą podróżować koleją. W Polsce takie przejazdy proponuje PKP Intercity. Organizowane są one jako Express InterCity Premium i obsługiwane przez składy Pendolino. Poszczególne kraje europejskie mają swoje szybkie pociągi. W Niemczech jest to ICE, w Hiszpanii AVE, a we Włoszech Italo.

Pociagi w Europie

 

Odkryj Europę, podróżując pociągiem

 

 

Pociągi we Włoszech


Włochy to jedno z ulubionych wakacyjnych miejsc, do których wyjeżdżają Polacy. Czemu więc nie skorzystać z okazji i nie zwiedzić tego pięknego kraju właśnie pociągiem? To wygodny sposób przemieszczania się w tym kraju. Włoskie pociągi umożliwiają zaplanowanie wyjątkowej podróży, która zostanie w pamięci na długo. Więcej informacji o podróżowaniu pociągiem po Włoszech znajduje się w naszym przewodniku Pociągi we Włoszech.


 

Pociągi w Hiszpanii


Podróżowanie pociągami po Hiszpanii staje się coraz bardziej popularne. Hiszpanie pochwalić się mogą pociągami kolei dużych prędkości, a przebycie trasy Barcelona – Madryt pociągiem staje się obowiązkowym punktem wycieczki do tego pięknego kraju. Więcej informacji o podróżowaniu pociągiem po Hiszpanii znajduje się w naszym przewodniku Pociągi w Hiszpanii.


 

Pociągi we Francji


Podróż pociągiem po Francji pozwala cieszyć się urokami jednego z najczęściej odwiedzanych krajów na świecie. Francuska sieć kolejowa doceniana jest ze względu na swoją kompleksowość. Między największymi miastami kursuje szybki pociąg TGV, podczas gdy do małych miejscowości dojeżdżają pociągi regionalne. Daje to możliwość dogodnego podróżowania po Francji właśnie pociągami. Więcej informacji o podróżowaniu pociągiem po Francji znajduje się w naszym przewodniku Pociągi we Francji.


 

Pociągi w Niemczech


Cieszące się dobrą renomą pociągi w Niemczech docierają do najmniejszych nawet miast i miasteczek. Niemiecka sieć kolejowa oceniana jest jako jedna z najlepszych na świecie. Dzięki temu podróżowanie koleją jest tu niezwykle wygodne. Kolej w Niemczech oferuje składy pociągów o różnej klasie, dzięki czemu każdy podróżny znajdzie dla siebie odpowiedni środek lokomocji. Więcej informacji o podróżowaniu pociągiem po Niemczech znajduje się w naszym przewodniku Pociągi w Niemczech.


 

 

Początek strony

 

 

Usługi oferowane w pociągach

Dlaczego warto podróżować pociągiem? Jest kilka podstawowych powodów, które czynią kolej naprawdę wygodnym środkiem transportu. Bez względu na to, jak duży bagaż mamy zamiar ze sobą zabrać, ile osób będzie nam towarzyszyć w tej podróży i czy zabierzemy ze sobą ukochanego zwierzaka, podróż pociągiem będzie możliwa i uda się ją zorganizować za przystępną cenę.

O czym jeszcze warto pamiętać przy podejmowaniu decyzji i rozważaniu podróży koleją? Oto kilka podpowiedzi!

 


Wygodne fotele: coraz więcej składów również w Polsce oferuje wygodne, rozkładane fotele, których oparcie można regulować. Takie fotele sprawiają, że nawet długa podróż pociągiem nie jest problemem.


Wi-Fi: w pociągach dalekobieżnych dostępny jest bezprzewodowy internet. Możliwość skorzystania z sieci podczas przejazdu pociągiem to szczególnie dobra wiadomość dla tych, którzy lubią efektywnie wykorzystywać czas w podróży. Można więc nadrobić zaległości w pracy lub poświęcić się planowaniu kolejnych wycieczek i wypraw.


Toalety: toalety na pokładzie pociągu to już standard, do którego szybko przyzwyczajają się wszyscy podróżni. Warto więc pamiętać, że nie od zawsze wszystkie klasy pociągów oferowały pasażerom takie udogodnienie.


Napoje i przekąski: wagony restauracyjne dostępne są zazwyczaj w pociągach obsługujących połączenia dalekobieżne. Coraz częściej jednak spotkać można się już z tym, iż podróżnym oferowane są napoje oraz przekąski także w pociągach regionalnych.


Gniazdka elektryczne: w dobie wszechobecnych komputerów, smartfonów i tabletów gniazdko elektryczne może stanowić równie ważny element wyposażenia jak toaleta. Możliwość doładowania baterii w telefonie to już podstawa.


Klimatyzacja: szczególnie długie podróże wakacyjne nie mogą obejść się bez klimatyzacji, która jest już właściwie podstawowym elementem wyposażenia każdego nowoczesnego pociągu w Polsce i Europie.

 

Początek strony

Bądź na bieżąco!

Otrzymuj na adres e-mail informacje o promocjach, przypomnienia o podróży i inne informacje.

Niepoprawny format adresu e-mail.

Wysłaliśmy na Twój adres e-mail link z potwierdzeniem.
Kliknij w ten link w celu zakończenia rejestracji.